Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?
20 Haziran 2024

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilceler, cilt sorunları arasında en fazla görülenlerdir. Özellikle ergenlik döneminde ve cildi yağlı olanlarda sivilceler daha fazla etkili olur. Sivilcelerden yakınan kişiler cilt bakımına daha fazla özen göstermelidir. Öncelik her zaman sivilce oluşumunu önlemek olmalıdır. Bunun için bir dermatologdan destek alabilirsiniz. Cilt tipinizi belirleyerek, sivilce oluşumuna neden olan ciltteki yağ dengesini ayarlayabilirsiniz. Ancak tüm önlemlere rağmen sivilcelerin oluşması engellenemezse, ciltte sivilce kızarıklığı ve sivilce izleri gibi istenmeyen etkiler oluşur. Bunlar için yapacağınız doğal bakım maskeleri oldukça faydalı olur. Kozmetik ürünler yerine bu tür önerileri uygulamak sivilce kızarıklığının geçmesine yardımcı olabilir.

Sivilce Kızarıklığı İçin Bakım Maskeleri

Sivilce kızarıklığını geçirme konusunda aspirin, içerdiği salisilik asit sayesinde oldukça faydalıdır. Cildinizdeki kızarıklıkların geçmesi için, 2 yemek kaşığı su ve 2-3 adet aspirini iyice ezerek karıştırın. Bu karışımı sivilce kızarıklıklarının üzerine tatbik edin. Yaklaşık olarak 2-3 dakika cildinizde bekleterek ılık suyla cildinizden temizleyin. Bu karışım cildinizde kurudukça gerginlik yaratacaktır. Haftada 1 kez uyguladığınız takdirde, sivilce kızarıklıklarının hızla iyileştiğini, soluklaştığını görebilirsiniz.

Zeytinyağı da sivilce kızarıklığını gidermede etkilidir. Bir kâsede 3 yemek kaşığı saf zeytinyağı ile 4 yemek kaşığı tuzu karıştırın. Tuzu kalın turşuluk tuz kullanırsanız daha iyi olur. Karışımdaki tuz eriyince sivilce kızarıklıklarının üzerine sürün. 3-4 dakika bekleterek, bölgeyi ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi yağlı ve karma cildi olanlar haftada 1 kez, kuru ve hassas cildi olanlarda 2 haftada 1 kez uygulayabilir. Kuru ciltler için sıkça yapılması tavsiye edilmez. Çünkü cildin daha fazla kurumasına ve pullanarak dökülmesine neden olabilir. Daha ilk yaptığınız andan itibaren sivilce kızarıklığına iyi gelen bir karışımdır.

Buz Kompresi

Sivilce kızarıklığına en pratik ve kolay yöntem, bölgeye buzla kompres yapmaktır. Bu aynı zamanda sivilcelerin şişkinliğini de alır. Bunun için kullanacağınız buz kalıplarını gül suyuyla karıştırdığınız suyla dondurun. Bunu günde 1 kez cildinize uygulayabilirsiniz. Hem cildinizi yumuşatan hem de kızarıklıkları geçiren kolay bir yöntemdir. Eğer buzla birlikte masaj da yaparsanız, cildinizin pürüzsüz ve parlak olmasını da sağlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Buhar

Sivilce kızarıklığını geçirmek için birebir ölçülerde elma sirkesi ve suyu karıştırıp kaynatabilirsiniz. Bunun buharına cildinizi tutarsanız, kızarıklık etkisini yitirecektir. İsteyenler sulandırılmış elma sirkesi karışımıyla sivilce kızarıklığının olduğu bölgeyi silebilir.

Anason Tohumu

Anason tohumunu suyla kaynatarak elde edeceğiniz karışımla sivilcelerin neden olduğu kızarıkları silebilirsiniz. Bunu masajla yaptığınız takdirde iyileşme daha hızlı olacaktır.

Genel Bakım Önerileri

Sivilce kızarıklığına maruz kalmamak için sivilcelerin sıkılmaması, cildin temiz tutulması oldukça önemlidir. Cilt bakımına daha fazla önem vererek, sivilcelerin olumsuz etkisinden korunabilirsiniz. Ayrıca, sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi de cilt sağlığını destekler.

  • Cildi düzenli olarak temizleyin.
  • Yağlı ve ağır kozmetik ürünlerden kaçının.
  • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
  • Bol su tüketin.
  • Yastık kılıfınızı düzenli olarak değiştirin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ensede Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Cilt Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Cilt Kızarıklığına Ne İyi Gelir?