Bacakta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bacakta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta kızarıklık, Allah biz insan oğlunu o kadar farklı ve özel yaratmıştır ki kimse buna anlayamaz ve çözüm veremez. Biz insanlar her zaman vücudumuzdaki sorunları sürekli şikâyet eder ve rahatsız oluruz. Vücudumuzdaki şikâyetler genellikle ağrı, kaşıntı, kızarıklık, morarma, deri döküntüsü ve birçok şekilde oluşur. Bu şikâyetler bacaklarda, kollarda, kasıklarda, ellerde, saç derisinde ve vücudun birçok yerinde ortaya çıkar. Bacaklardaki kızarıklıklar dermatolojik hastalıklar içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bacaklardaki kızarıklık genellikle bağışıklık sistemi hücreleri ve bu hücrelerin salgıladığı kimyasal maddelerin birikmesi sonucu oluşan iltihaba bağlı cilt kızarıklığı anlamına gelir.

Bacaktaki kızarıklık neden olur?

Bacaklarımızdaki kızarıklık böcek sokması, ısıya maruz kalma, enfeksiyonlar, alerji, güneş ışığı, tümöreler gibi birçok neden oluşabilir. Bakacaklardaki kızarıklık deri altındaki yağ dokusu enfeksiyonundan görülebilen bir sorunda olabilir. Deri altı enfeksiyonu kullandığımız ilaçlardan da kaynaklı olabilir. Bacaklardaki kızarıklık bazen sinir sistemine bağlı olarak atak gösterebilir ve bacaklarda kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Bacaklardaki kızarıklık genelde yaş ortalamasına göre de değişir bu da ortalama 50-60 yaşlar arasında olması daha yüksektir. Bacaklardaki kızarıklıklar mantar, egzama ve birçok deri hastalığından da oluşur. Bacaklardaki kızarıklık vücudun diğer organlarından da kaynaklanabilir. Bunlar genelde safra taşı enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu, hormon bozuklukları gibi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bazen hastalığın yani kaşıntının neden olduğu saptanamamış olabilir. Deri hastalıkları genelde bacaklarda ve kollarda oluşur. Bacaklardaki kaşıntı karaciğerden de gelen bir hastalıkla ilgili olabilir. Bu nedenle önce hastalığın nereden kaynaklandığını bilmek gerekir. Doktorlar bacak kaşıntılarında genellikle perhiz vererek kaşıntının nedenini bulmakla işe koyulurlar. Bacaktaki kaşıntı cilt kanserlerinden de olabilir.

Bacaktaki kızarıklık tedavisi nasıl yapılır?

Bacaktaki kızarıklıklar enfeksiyondan, cilt hastalıklarından, içten gelen sorunlardan ve sinirsel olarak oluşur. Bu nedenle bacaktaki sorunlar yani kızarıklık geçmesi için ortalama iki günle on arasında değişir. Bacak kızarıklığı bazen kendiliğinden geçer bazen ise altındaki sorunları bulup doktor gözetimi altında araştırmak gerekir. Kızarıklıkların geçmesi olmuyor ya da daha kötüye gider ise bir doktora giderek doktorun verebileceği merhem ya da haplarda kullanarak atlatabiliriz.

Bacakta Kızarıklık Yorumları

soru

Ekrem söyüt

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Bacağında kızarıklık ve çok kaşıntım var sağ ayak bileği üstünde ve sol ayak bileği üstünde çok rahatsızım doktor sitrese bağlı demişti ne yapmam lazım

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Ekrem Söyüt,

Bu tür cilt rahatsızlıkları gerçekten rahatsız edici olabilir. Öncelikle doktorunuzun tavsiyelerine uymanız çok önemli. Stresin cilt sorunlarını tetikleyebileceği doğru, bu yüzden stres yönetimi tekniklerine (meditasyon, egzersiz, yoga gibi) başvurabilirsiniz. Ayrıca, cildinizi nemli tutmaya özen gösterebilir ve kaşıntıyı hafifletmek için doktorunuzun önerdiği topikal kremleri kullanabilirsiniz. Eğer şikayetleriniz devam ederse veya kötüleşirse, bir dermatoloğa başvurmanızda fayda var.

Geçmiş olsun!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ciltte Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Peniste Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Peniste Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi