Cilt Kızarıklığına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Cilt Kızarıklığına Ne İyi Gelir?

Cilt kızarıklığına ne iyi gelir, cilt kızarıklığı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Özellikle görünür bölgelere oluşan cilt kızarıklığı estetik sorun haline gelebilir. Kızarıklık bazen akne ve sivilce oluşumlarından, bazen cilt kuruluğu gibi etkenlerden, bazen güneşe maruz kalma gibi sebeplerden olabilir. Bu yüzde, alın, burun, elmacık kemikleri gibi alanlarda yoğun şekilde görülebilir. Cilt kızarıklığı genellikle kişiyi huzursuz eder, cilt bakımına daha fazla önem vermeye başlar. Cilt kızarıklığına iyi gelen ev yapımı doğal maske tarifleri de bu konuda imdadınıza yetişebilir. Ancak maskenin malzemeleri arasında cildinizdeki alerjik etkiye neden olan varsa, daha dikkatli olmalısınız. Öncelikle maskeyi hazırlayıp, önce bilek kısmında denemenizi tavsiye ederiz. Cilt kızarıklığını geçirmek yerine başınıza daha büyük bir sorun açabilirsiniz.

Cilt kızarıklığına iyi gelen öneriler

Salatalık maskesi: bu maske cilt kızarıklığında cildin sakinleşmesine faydalı olacak en önemli malzemeyle yapılıyor. Salatalık bu konuda ferahlatıcı, yatıştırıcı bir malzemedir. İçeriğindeki su oranının fazla olması, vitaminlerin cilt yapısıyla uyumlu olması cildin nem dengesini kurmasına yardımcı oluyor. Bu maske salatalık yanında yoğurt ilavesiyle hazırlanıyor. 1 yemek kaşığı yoğurdun içine 1 adet salatalığı blenderle püre haline getirerek karıştırıyoruz. Yoğurdu yağsız kullanırsanız daha iyi olur. Maskeyi pamukla cilt kızarıklıklarının üzerine sürebilirsiniz. 10-15 dakika cildinizde bekleterek, ardından soğuk suyla cildinizi yıkayın. Bu maskeyi cildinizdeki kızarıklık geçinceye kadar her gün tekrarlayabilirsiniz. Çünkü cildinizi besleyici özelliği de vardır. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Yulaf ezmesi maskesi: Ciltte kuruluğa, tahrişe, kaşıntıya, sivilce ve akne sorunlarına iyi gelen yulaf ezmesi maskesi, aynı zamanda cilt kızarıklığına da iyi gelir. Cildi yatıştırmak için mükemmel bir doğal üründür. Maskeyi hazırlamak için 1 yemek kaşığı sade yulaf ezmesi, yarım muz, bir miktar su ihtiyacınız olacak. Maskeye muz ilave etmemizin nedeni cildi canlandırmak ve yumuşatmak içindir. Arzu edenler muzu kullanabilir. Malzemeleri homojen şekilde karıştırarak, ciltteki kızarıklıklara tatbik edin. Yaklaşık 20 dakika kadar cildinizde bekleterek, soğuk suyla cildinizi temizleyin. Soğuk su kullanmamızın nedeni, cildin yatışmasını devam ettirmektir. Yani maskenin etkisini sürdürüyoruz. Bu maskeyi cildiniz düzelinceye kadar gün aşırı uygulayabilirsiniz.

Yeşil çay maskesi: Cilde canlılık veren ve parlaklık kazandıran yeşil çay, antioksidan deposudur. Bu etkiyle ciltteki yaşlanma izlerini geciktirir, cildin güzelleşmesine yardımcı olur. Yeşil çay maskesi cilt kızarıklıklarına da iyi geliyor. Cildin yatılmasını sağlıyor. Maskeyi kolaylıkla hazırlayacaksınız. 2-3 adet yeşil çay poşetini demlikte çay demler gibi bekletin. Daha sonra çay poşetlerini demlikten alarak, soğumasını bekleyin. Ardından temiz bir havluyu bununla ıslatarak, cildinizdeki kızarıklığın üzerinde bekletin. Yaklaşık 5 dakika bunun için yeterlidir. Ardından cildinizi suyla durulayın.

Hindistan cevizi yağı: bu bitkisel yağ cildin canlanmasında, yatışmasında ve beslenmesinde önemli yararlar sağlar. Cilt bakımında her zaman Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Cilt kızarıklıkları için bu yağdan faydalanabilirsiniz. Hem kızarıklıklardan kurtulur hem de cildinize sağlıklı bir bakım yapmış olursunuz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni